07sep2016
10sep2016
sol-jord-2016
Säljeryd Gertonsgård 3, 360 44 Ingelstad

Del 1 - Kunskapsutbyte, planering och design

BAKGRUND
Gertonsgård 3 i Säljeryd är en kulturell mötesplats. I sexton år har det varje sommar samlats människor för att fira livet tillsammans, under Säljerydfestivalen. De senaste tre åren har också reggaefestivalen Säljerot arrangerats här. Sedan några år tillbaka lever ett kollektiv på gården. Ett kollektiv av levnadskonstnärer som bygger sina egna drömmars strukturer samtidigt som de underhåller och värmer denna mötesplats. För tredje gången anordnas nu även permakulturfestivalen Sol & Jord på gården. Som ett sätt att hylla, belysa och förstå vårt jordliga livsrum samt vår relation till det.

VISION
Vi vill samlas för att utbyta kunskaper kring permakultur och genom mötet väcka nya tankar, inspirera till positiva förändringar och handfasta lösningar på de problem som finns i hela vårt globala samhälle såväl som lokalt på gården. Vi vill dessutom skapa en gemensam permakulturdesign av gårdens baksida där vi bl.a drömmer om en damm samt en prunkande skogsträdgård som ökar livskvaliteten och harmoniserar med allt liv på gården. Vi tänker oss detta möte i två etapper med olika fokus:

8 - 11 september: Del 1 - Kunskapsutbyte, planering och design
22 - 25 september: Del 2 - Gräva, plantera och manifestera

DELTAGANDE
Kom som du är, lek och lär! Vi vill gärna dela kunskaper och idéer och inspireras tillsammans med dig. Om du dessutom vill vara en del av programmet, kontakta oss, så kan vi planera tillsammans för att skapa verklighet av dina idéer. Hur vill du medverka eller bidra till detta permakulturevenemang? Vad vill du ta med dig hit och vad vill du ta med dig hem?

PROGRAM
Permakultur teori/praktik
Knytis (gemensam matlagning)
Odling
Dammgrävningsplanering
Skogsträdgårdsdesign
Fristadsrörelsens historia med anknytning till Uråsa/Säljeryd
Brasmys & trumcirkel
Öppet akustiskt jam
Naturmeditation
Yoga
Trumresa
Tillverka asksåpa
Ätliga växter
Pilflätning
Ekobacken stadsodlingsprojekt
Återbruk
Hållbart byggande
Livemusik - Egån
Livemusik - Olivia Mithagar Bohlin
Open space
Mobil permakultur?

INFORMATION
Evenemanget är gratis men du får gärna donera en grönsak, matsak, myntsak, eller frö.
Det finns scener och utrymme för utställningar/installationer/uppträdanden/aktiviteter av olika slag.
Det finns ca 20 sovplatser på olika loft på gården samt stora ytor för tält.
Det finns kök för matlagning och mat att laga.
Det finns el.
Det finns en busshållplats i nära anslutning till gården.
Det finns parkeringsmöjligheter i anslutning till gården.
Det finns ca 1 hektar mark redo att transformeras till ett permakulturellt paradis.

Varmt välkommen!
Önskar Kulturföreningen Liv & Lust
Leon Trüschel 0707893170
Jennifer Racz 0737310074

Säljeryd Gertonsgård 3, 360 44 Ingelstad

Kulturföreningen Liv & Lust

Tillbaka..